Ogród w Drogoradzu

drogoradz_1 drogoradz_2 drogoradz_3 drogoradz_4 drogoradz_5 wstepna koncepcja ogrodu

Koncepcja zakłada stworzenie ogrodu wypoczynkowego o charakterze wiejskim. W części frontowej, zaprojektowano ogród formalny, z przewagą roślin zimozielonych i strukturalnych, jako zaproszenie na posesję. Głównym akcentem, w okręgu na wprost wejścia do domu, jest wysokie drzewo - grab pospolity - o rozłożystej koronie i ozdobnej korowinie, natomiast w rabacie bluszcz wspinający się po jego pniu.

Ciekawym elementem w ogrodzie jest także nawierzchnia z płyt kamiennych na wjeździe - płyty układane ażurowo w trawniku, ze zmiennym zagęszczeniem (w miejscach kluczowych - gęściej). Przewidziano także "jadalnię pod chmurką" - dla mieszkańców domu - śniadaniowy stół na tarasie.

W rekreacyjnej części ogrodu przewiduje się rozległą przestrzeń trawnika jako boisko do gier sportowych, a także miejsce wypoczynku w altanie usytuowanej w zakamarku ogrodu, wśród kwitnących krzewów. Miejsce na ognisko w formie okręgu z kamieni, wokół żwir oraz ławki - drewniane bale - służyć ma również rekreacji podczas ciepłych, letnich wieczorów.

Ważne dla mieszkańców "miejsce pod brzózką" to zakątek przygotowany do przyjmowania gości - duży, okrągły, drewniany stół, ławy drewniane i grill, wszystko przygotowane z myślą o nocnych imprezach - wiszące lampiony. W ogrodzie znajdzie się także miejsce na punkt wodny w formie koła młyńskiego, wśród żwiru i kamieni, a wokół ozdobna rabata z bylin i krzewów, na tle ze świerków.

W salonie ogrodowym nie zabraknie miejsca na oczko wodne o naturalnym kształcie, z brzegiem "rzeźbionym" kamieniami i roślinnością kobiercową i okrywową. W końcu działki, tuż nad rzeką, gdzie projektuje się pomost - drewnianą kładkę - wśród istniejącej roślinności leśnej, projekt zakłada nasadzenia ze świerku serbskiego oraz krzewów (różaneczniki, wrzosy).

W wiejskim ogrodzie znajduje się także ogród warzywny, ogrodzony drewnianym płotkiem, gdzie na wydzielonych zagonach przygotowane są grządki do uprawy warzyw i kwiatów jednorocznych. Znajduje się tam także kompostownik. Przewiduje się również miejsce na sad z drzewami owocowymi.

Projekt autorstwa Katarzyny Kowalskiej i Rafała Górala